Häme Cup

Muut

Häme Cup on Hämeen alueen seurojen järjestämä lapsille ja nuorille tarkoitettu kilpailusarja. Häme Cupin perusteella tehdään valinnat alueellisiin edustustuksiin ja palkitaan parhaat sarjoittain kauden lopussa. (Valinnoista ja palkinnoista tarkemmin Hämeen Suunnistuksen sivulla.) Cupiin ei tarvitse erikseen ilmoittautua, vaan pisteitä lasketaan automaattisesti kaikille Hämeen alueen seuroja edustaville suunnistajille. 

Pisteet

Osakilpailun voittaja saa 10 pistettä, toinen 9, kolmas 8 jne. Kuudet parhaat pisteet lasketaan yhteispisteisiin. Tasapisteissä voittaa se, jolla on enemmän ykkössijoja, kakkossijoja jne. Sijoituksissa huomioidaan vain Hämeen alueen seurojen suunnistajat.

Sarjat

H/D10RR, H/D12, H/D13, H/D14. TR-sarjat eivät ole Cupissa.

Mikäli osakilpailussa on sekä H/D10RR- että H/D10-sarjat, molemmista sarjoista jaetaan pisteet 10,9,8,..., ja ne yhdistetään sarjan H/D10RR yhteispisteisiin.

Niissä kilpailuissa, joissa 9- ja 10-vuotiailla on sama rata, tulokset yhdistetään. Sama koskee sarjoja 11 ja 12.

Pisteet laskee Mikko Laurikkala, Koovee (mikko.laurikkala at iki.fi).

Osakilpailut 2017

  1. 13.5.2017 AM-keskimatka, VaHa
  2. 25.5.2017 Helasuunnistus, IkNV
  3. 28.5.2017 XX Junnukisat, RaN
  4. 11.6.2017 Grano Games, TP
  5. 14.6.2017 Forssa Games, LHR
  6. 8.7.2017 Jämi Pyöräsuunnistus keskimatka, IkNV
  7. 11.7.2017 Fin5-suunnistusviikko 2. päivä, Koovee
  8. 14.7.2017 Fin5-suunnistusviikko 4. päivä, Koovee
  9. 12.8.2017 AM-pitkä, HlS
  10. 16.8.2017 Lasimäkisprint VIII, Keihäs
  11. 20.8.2017 VS Junnusuunnistus, VaHa

H14

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Yht
1 Valtteri Rantala Keihäs 10 8 10 6 10 10 54
2 Joona Yliaho Koovee 7 10 7 10 8 6 8 50
3 Oliver Alajoutsi Koovee 7 8 3 9 10 9 46
4 Konsta Raitanen TP 6 9 7 4 10 4 4 40
5 Lauri Isokallio RaN 8 9 6 9 7 39
6 Matias Mäenpää TP 4 6 5 5 5 7 32
7 Lauri Nieminen VaHa 5 5 1 9 1 2 6 28
8 Tuukka Kupiainen Koovee 9 4 8 1 5 27
9 Eino Lehtiniemi RaN 2 2 6 2 8 2 22
10 Oliver Schüle Koovee 3 1 4 9 3 20
11 Otso Tukiainen TP 3 3 7 1 14
12 Mikael Kaukinen RaN 1 4 5 1 3 14
13 Tuomas Rokka LHR 2 3 5
14 Jesse Purimo OrPo 2 2

H13

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Yht
1 Rauli Aho VaHa 9 9 9 8 10 10 9 7 56
2 Elmeri Syrjälä LHR 10 10 10 10 10 50
3 Aapo Liponkoski TP 7 9 10 9 3 9 47
4 Tuomas Leinamo Keihäs 8 9 8 9 6 4 44
5 Nico Toivanen IkNV 6 8 7 4 8 6 39
6 Iiro Pitkänen Koovee 3 7 6 6 4 5 31
7 Kalle Taura TarpSu 4 6 4 5 6 25
8 Aaro Koskinen TP 2 7 7 5 3 24
9 Veeti Mähönen TP 7 8 15
10 Totte Välkki TP 5 5 2 1 13
11 Henri Suojanen Koovee 3 3 6
12 Jami Kopra HlS 5 5
13 Joonas Äärilä RaN 1 2 3
13 Aapo Mustajoki TP 1 2 3
15 Sakari Syrjälä Koovee 2 2

H12

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Yht
1 Eemil Koskinen TP 8 10 10 10 9 9 10 9 58
2 Thomas Saarela LHR 10 8 10 10 9 10 57
3 Aleksi Ojala Koovee 9 2 8 3 8 6 36
4 Milo Konttila TP 7 7 9 5 1 4 33
5 Jere Simola Koovee 5 7 8 8 28
6 Akseli Pesu TP 9 9 8 26
7 Kalle Kulju Keihäs 3 5 4 6 18
8 Kasper Joensivu VaHa 4 6 7 17
9 Ilari Skyttä HlS 1 1 7 7 16
10 Nuutti Vennelä KangSK 5 2 6 2 15
11 Eino Liponkoski TP 5 5 5 15
12 Aatos Riikonen TP 3 1 3 7 14
13 Miro Sivonen TP 6 4 1 3 14
14 Kalle Ojala Koovee 2 3 6 1 12
15 Sami Saarikko TP 8 8
16 Tyko Suomi LHR 5 2 7
17 Eetu Punto RaN 6 6
18 Eevert Kenttämies Koovee 5 1 6
19 Matias Immonen HlS 4 4
20 Eero Sallinen KangSK 2 2

H10RR

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Yht
1 Kaarlo Kallio RaN 9 9 5 10 10 1 8 51
2 Sampo Syväterä RaN 10 10 10 9 4 7 50
3 Topias Lautamäki HlS 10 9 9 8 6 42
4 Eevert Riikonen TP 5 7 8 9 6 35
5 Vilho Peltotalo HlS 10 7 9 26
6 Akseli Skyttä TP 6 9 8 23
7 Miko Sipilä KangSK 8 6 8 22
8 Lauri Lakanen Koovee 10 10 20
9 Eero Ala-Jaskara KyRa 10 8 2 20
10 Kalle Pihkoluoma KyRa 7 10 17
11 Tuomas Immonen HlS 10 6 16
12 Elias Szanti TP 9 7 16
13 Panu Koivunen KangSK 4 8 3 15
14 Aaro Niskala TP 7 7 14
15 Oskari Vartiala RaN 7 5 12
16 Viljami Koskinen LHR 9 9
16 Niilo Kyckling Eräp 9 9
18 Lauri Ketola TP 6 3 9
19 Tami Uusitalo KangSK 5 3 1 9
20 Eliel Kärkkäinen IkNV 8 8
20 Topias Immonen HlS 8 8
22 Aaro Hämäläinen KangSK 1 7 8
23 Vilho Syrjälä LHR 2 6 8
24 Lauri Lakkala EE 5 3 8
25 Jere Pakarinen RaN 4 4 8
26 Konsta Mäkelä Koovee 7 7
27 Artturi Nieminen IkNV 6 6
27 Alvari Anttila KangSK 6 6
27 Viljo Tirronen TP 6 6
30 Erik Lillqvist KangSK 2 4 6
31 Pyry Sillgren TP 5 5
31 Alexander Patovisti Keihäs 5 5
33 Touko Ahtola KangSK 3 2 5
33 Juho Rosenström KangSK 2 3 5
35 Anton Lemberg TP 1 1 3 5
36 Eero Siivonen Koovee 4 4
36 Nemo Pienimäki Koovee 4 4
36 Aleksi Ovaska TarpSu 4 4
39 Matias Haavisto IkNV 3 3
40 Samu Ritala TP 1 2 3
41 Vilho Paju TP 1 1

D14

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Yht
1 Silja Yli-Hietanen TP 6 10 9 10 8 8 51
2 Katri Kontio KangSK 8 9 9 10 6 7 49
3 Jenny Ojala Koovee 9 8 6 9 8 5 2 45
4 Ilona Tikkakoski TP 10 5 10 7 9 41
5 Pihla Häkkinen TP 10 5 9 3 6 33
6 Netta Leppänen Keihäs 6 4 8 6 4 3 31
7 Rita Simola Koovee 7 7 7 5 26
8 Fanny Kukonlehto KangSK 10 10 20
9 Saima Lehtinen KyRa 4 2 4 5 2 17
10 Saana Kuusinen HlS 9 4 13
11 Elli Översti VaHa 3 7 10
12 Ida Kontkanen KangSK 8 1 9
13 Adveliina Koskinen KyRa 7 7
14 Venla Imberg HlS 5 5
15 Vilma Pesu TP 3 3
15 Milla Aaltonen IkNV 3 3
17 Katja Linnainmaa PäLuLu 2 2

D13

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Yht
1 Liisa Matinheikki TP 8 8 10 8 9 9 10 54
2 Siiri Julkunen LHR 9 10 7 10 10 46
3 Noora Laine TP 2 7 6 5 8 7 9 42
4 Salla Valio TP 6 5 8 9 5 8 41
5 Veera Olkkonen KangSK 9 10 4 8 31
6 Emilia Schmidt TP 7 7 10 7 31
7 Saana Nieminen TP 3 6 3 6 7 25
8 Aura Aalto TP 5 3 4 2 6 2 4 24
9 Elmiina Laakso HlS 6 5 5 16
10 Iiris Yliaho Koovee 1 4 5 4 1 15
11 Venla Heinimaa KangSK 4 9 13
12 Hetta Niemelä Koovee 10 10
13 Siiri Pajula KangSK 3 6 9

D12

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Yht
1 Elli Punto RaN 10 9 10 8 10 10 9 58
2 Eevi Kulju Keihäs 10 7 4 10 4 5 40
3 Meri Väistökoski TP 8 9 7 6 4 34
4 Isabella Lillqvist KangSK 9 10 7 26
5 Emma-Riikka Laamanen TarpSu 2 7 9 8 26
6 Kirsi Kontio KangSK 7 8 5 3 2 25
7 Siina Lampinen TP 4 7 2 10 23
8 Johanna Naskali KyRa 1 6 4 2 6 19
9 Emma Raimovaara HlS 6 3 9 18
10 Tuulia Laukkanen TarpSu 8 2 8 18
11 Lotta Laitamäki HlT 9 8 17
12 Emma Jussila TP 9 5 14
13 Linnéa Davidsson TP 1 5 6 12
14 Reetta Nieminen VaHa 2 1 4 5 12
15 Oona Kaikkonen Koovee 4 6 1 11
16 Anni Rintanen TP 3 7 10
17 Annika Rantanen Koovee 8 8
18 Pihla Lampinen TP 5 3 8
19 Kaisla Häkkinen Hiilto 7 7
20 Liisa Översti VaHa 6 6
21 Siiri Alakoski TP 5 5
22 Sara Leppänen Keihäs 3 3
22 Anni Rokka LHR 3 3
22 Ada Aarnio KangSK 3 3
25 Hulda Mustajoki TP 1 1
25 Nella Laine Keihäs 1 1

D10RR

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Yht
1 Hanni Koski Koovee 10 10 7 10 10 10 57
2 Alina Syrjälä LHR 8 9 9 10 2 9 47
3 Aino Koskinen TP 3 5 10 9 10 9 3 46
4 Reetta Yliaho Koovee 10 7 8 9 7 41
5 Kaisla Salmia TarpSu 6 4 1 8 8 5 2 33
6 Iida Koskinen RaN 7 10 7 6 30
7 Ella Mähönen TP 10 6 8 24
8 Emma Enroth TarpSu 9 9 18
9 Tilta-Maria Liuksiala KyRa 8 9 17
9 Seela Järvenpää TP 8 9 17
11 Aurora Lampinen HlS 7 9 16
12 Ilona Mäkelä Koovee 8 8 16
13 Venja Mäntylä RaN 6 5 3 14
14 Karoliina Laamanen TarpSu 6 4 4 14
15 Aino Aarnio KangSK 7 5 12
16 Ronja Halme TP 10 10
17 Neea Pyhtilä KyRa 1 5 4 10
18 Silva Kulju Keihäs 2 7 9
19 Jenna Enroth TarpSu 4 3 7
20 Lotta Pesu TP 6 6
20 Selma Kuoppala TarpSu 6 6
22 Meeri Niemenmaa IkNV 1 5 6
23 Sandra Mariani Koovee 3 3 6
24 Olivia Lampinen HlS 2 2 1 1 6
25 Hertta Taubert Koovee 5 5
25 Merinna Patovisti Keihäs 5 5
27 Tiuku Suomi LHR 4 4
28 Tuuli Vallittu KangSK 2 2 4
29 Erika Ahlfors TP 3 3
30 Nella Korhonen TarpSu 1 1

Aikaisempien vuosien tulokset

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007