Häme Cup

Muut

Häme Cup on Hämeen alueen seurojen järjestämä lapsille ja nuorille tarkoitettu kilpailusarja. Häme Cupin perusteella tehdään valinnat alueellisiin edustustuksiin ja palkitaan parhaat sarjoittain kauden lopussa. (Valinnoista ja palkinnoista tarkemmin Hämeen Suunnistuksen sivulla.) Cupiin ei tarvitse erikseen ilmoittautua, vaan pisteitä lasketaan automaattisesti kaikille Hämeen alueen seuroja edustaville suunnistajille. 

Pisteet

Osakilpailun voittaja saa 10 pistettä, toinen 9, kolmas 8 jne. Kuudet parhaat pisteet lasketaan yhteispisteisiin. Tasapisteissä voittaa se, jolla on enemmän ykkössijoja, kakkossijoja jne. Sijoituksissa huomioidaan vain Hämeen alueen seurojen suunnistajat.

Sarjat

H/D10RR, H/D12, H/D13, H/D14. TR-sarjat eivät ole Cupissa.

Mikäli osakilpailussa on sekä H/D10RR- että H/D10-sarjat, molemmista sarjoista jaetaan pisteet 10,9,8,..., ja ne yhdistetään sarjan H/D10RR yhteispisteisiin.

Niissä kilpailuissa, joissa 9- ja 10-vuotiailla on sama rata, tulokset yhdistetään. Sama koskee sarjoja 11 ja 12.

Pisteet laskee Mikko Laurikkala, Koovee (mikko.laurikkala at iki.fi).

Osakilpailut 2018

  1. 5.5.2018 Hakan keskimatka, VaHa
  2. 10.5.2018 Helasuunnistus, KyRa
  3. 12.5.2018 Hiiltomiehet-pyöräsuunnistus (keskimatka), Hiiltomiehet (poistettu)
  4. 13.5.2018 Hämeen AM-keskimatka, HlS (peruttu)
  5. 20.5.2018 Esi-Jukola, KangSK
  6. 27.5.2018 Junnukisa, RaN
  7. 10.6.2018 Grano Games, TP
  8. 12.6.2018 Hämeenlinnan Tarmo (lisätty)
  9. 14.6.2018 Forssa Games, LHR
  10. 28.7.2018 Tampere-suunnistus, Koovee
  11. 5.8.2018 Lasimäkisprint, Keihäs
  12. 11.8.2018 Hämeen AM-pitkä, OrPo
  13. 25.8.2018 Valkeakosken sprintti, VaHa

H14

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Yht
1 Kalle Taura TarpSu 6 8 6 9 8 8 10 49
2 Tuomas Leinamo Keihäs 8 7 8 8 9 9 7 49
3 Aapo Liponkoski TP 4 10 10 10 9 43
4 Nico Toivanen IkNV 7 5 7 5 6 7 8 40
5 Elmeri Syrjälä LHR 9 10 10 29
6 Rauli Aho VaHa 10 9 9 28
7 Aaro Koskinen TP 6 7 7 20
8 Iiro Pitkänen Koovee 5 3 6 14
9 Sakari Syrjälä Koovee 4 6 10
10 Totte Välkki TP 1 5 6
11 Joonas Äärilä RaN 4 2 6
12 Jami Kopra TurSa 3 3
13 Henri Suojanen Koovee 2 2

H13

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Yht
1 Jere Simola Koovee 8 9 9 10 9 9 54
2 Miro Sivonen TP 9 9 8 9 10 8 53
3 Thomas Saarela LHR 10 10 10 10 40
4 Eetu Punto RaN 4 3 8 7 7 29
5 Milo Konttila TP 5 10 5 8 28
6 Tyko Suomi LHR 3 6 4 6 2 3 6 28
7 Nuutti Vennelä KangSK 7 6 7 6 26
8 Leevi Niemelä KangSK 2 7 1 4 5 1 20
9 Aleksi Ojala Koovee 6 4 8 18
10 Matias Koskinen LHR 5 2 2 3 5 17
11 Sami Saarikko TP 7 7 14
12 Aksu Vuorensyrjä Keihäs 8 3 2 13
13 Eero Sallinen KangSK 6 6
14 Julius Niemelä RaN 5 5
14 Ilari Skyttä HlS 5 5
16 Pyry Järvensivu OrPo 4 4
16 Matias Immonen HlS 4 4
18 Jimi Eerola VaHa 1 1
18 Verneri Vaasvainio TP 1 1
18 Visa Koivunen KangSK 1 1

H12

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Yht
1 Eemil Koskinen TP 10 10 10 8 10 9 10 59
2 Sampo Syväterä RaN 6 6 4 4 6 9 35
3 Kalle Kulju Keihäs 8 9 10 5 32
4 Leevi Pinta Koovee 2 7 5 2 5 5 8 32
5 Erik Lillqvist KangSK 8 7 6 8 29
6 Aatos Riikonen TP 8 7 7 7 29
7 Akseli Pesu TP 9 9 8 26
8 Eino Liponkoski TP 10 8 18
9 Arttu Ritala TP 5 3 5 1 14
10 Julius Sipiläinen TP 4 9 13
11 Johannes Taubert Koovee 7 4 11
12 Tuomas Harju RaN 9 9
13 Onni Liponkoski TP 3 6 9
14 Elias Taura TarpSu 2 1 6 9
15 Akseli Skyttä TP 3 4 7
16 Joni Uusitalo KangSK 1 2 4 7
17 Miko Sipilä KangSK 6 6
18 Elias Schüle Koovee 5 5
19 Kalle Pihkoluoma KyRa 4 4
20 Juho Rosenström KangSK 3 3
20 Olli Kuusisto Koovee 3 3
20 Joonas Korhonen TarpSu 3 3
23 Kaarlo Kallio Koovee 2 2
23 Luukas Nummela OrPo 2 2
23 Eetu Lehtovirta TP 2 2
26 Aaro Hämäläinen KangSK 1 1 2

H10RR

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Yht
1 Eevert Riikonen TP 9 10 9 9 9 46
2 Tami Uusitalo KangSK 8 7 7 5 10 9 46
3 Vilho Peltotalo HlS 10 10 9 10 39
4 Vilho Syrjälä LHR 9 4 10 5 9 37
5 Anton Lemberg TP 9 10 5 4 28
6 Touko Ahtola KangSK 8 9 10 27
7 Elias Vähä-Ypyä Koovee 8 8 10 26
8 Ato Mattila PäLuLu 6 1 4 1 7 7 26
9 Samu Ritala TP 8 6 6 20
10 Voitto Backman KangSK 7 3 6 3 19
11 Viljami Koskinen LHR 2 3 7 6 18
12 Topias Immonen HlS 2 6 8 16
13 Konsta Mäkelä Koovee 7 8 15
14 Valtteri Vigren Koovee 9 5 14
15 Nemo Pienimäki TP 6 8 14
16 Eero Siivonen Koovee 5 7 12
17 Olli Ahvenjärvi Koovee 5 6 11
18 Joona Vuorenmaa Koovee 10 10
18 Akseli Penttilä Koovee 10 10
20 Onni Kinnunen PäLuLu 4 6 10
21 Eero Ala-Jaskara KyRa 8 8
21 Aatu Haikama HlS 8 8
23 Aaro Niskala TP 7 7
23 Vilho Seppälä TP 7 7
25 Valtteri Vartiala RaN 4 3 7
26 Aapo Rintamäki TP 6 6
27 Joonatan Martikainen KangSK 1 5 6
28 Miko Väistökoski TP 3 2 1 6
29 Joona Kivistö TP 5 5
29 Eemeli Lehtonen HauSi 5 5
31 Niko Kivelä HlS 4 4
31 Vilho Paju TP 4 4
33 Emil Airaksinen VaHa 3 3
34 Roope Kauppila Koovee 2 1 3
35 Aleksi Ovaska TarpSu 2 2
35 Jaakko Naskali KyRa 2 2
37 Eelis Paju TP 1 1

D14

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Yht
1 Emilia Schmidt TP 10 9 9 10 10 10 58
2 Siiri Julkunen LHR 6 10 9 3 9 37
3 Liisa Matinheikki TP 4 10 8 8 7 37
4 Noora Laine TP 9 6 1 9 8 33
5 Salla Valio TP 6 10 2 8 5 31
6 Saana Nieminen TP 7 7 6 7 27
7 Aura Aalto TP 4 5 3 4 3 5 6 27
8 Venla Heinimaa KangSK 5 8 9 22
9 Veera Olkkonen KangSK 8 7 5 20
10 Elmiina Laakso HlS 4 6 7 17
11 Iiris Yliaho Koovee 7 4 4 15
12 Hetta Niemelä Koovee 8 8
13 Inka Haikama HlS 6 6
14 Aada Kotiranta RaN 5 5
15 Laura Nummela OrPo 2 2

D13

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Yht
1 Elli Punto RaN 10 10 10 10 10 10 60
2 Isabella Lillqvist KangSK 6 10 5 9 9 6 7 47
3 Emma Jussila TP 9 9 8 6 5 37
4 Kirsi Kontio KangSK 7 7 7 7 5 4 37
5 Emma-Riikka Laamanen TarpSu 8 6 3 7 9 33
6 Oona Kaikkonen Koovee 8 9 7 8 32
7 Eevi Kulju Keihäs 1 1 8 9 8 27
8 Anni Rintanen TP 3 5 4 3 15
9 Mia Sipilä KangSK 8 2 10
10 Liisa Översti VaHa 4 4 2 10
11 Ada Aarnio KangSK 3 6 9
12 Sinna Pitkänen TP 4 4 1 9
13 Linnea Ojala Keihäs 6 6
14 Pihla Myllykoski TP 5 1 6
15 Lotta Laitamäki HlT 5 5
16 Annukka Linnainmaa PäLuLu 2 2 4
17 Meri Talvitie RaN 3 3
18 Saara Rajala TarpSu 2 2
19 Noora Lamppu HlS 1 1

D12

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Yht
1 Johanna Naskali KyRa 8 4 9 8 9 9 47
2 Emma Raimovaara HlS 10 7 10 8 6 41
3 Meri Väistökoski TP 10 8 10 8 36
4 Reetta Nieminen VaHa 9 6 4 4 2 6 7 36
5 Hanni Koski Koovee 10 1 7 4 10 32
6 Pihla Lampinen TP 5 8 10 6 29
7 Heidi Salonen Koovee 6 10 9 25
8 Sania Niemelä KyRa 8 5 3 7 23
9 Siina Lampinen TP 7 6 7 20
10 Annika Rantanen Koovee 3 9 3 15
11 Venla Haanpää TP 2 5 1 5 13
12 Tuulia Laukkanen TarpSu 3 2 5 2 12
13 Linnéa Davidsson TP 4 7 11
14 Kaisla Häkkinen TP 4 3 7
15 Aino Aarnio KangSK 6 6
16 Erika Ahlfors TP 2 4 6
17 Siiri Lauttajärvi VaHa 5 5
17 Selma Kuoppala TarpSu 5 5
19 Seela Järvenpää TP 3 3
19 Sandra Mariani Koovee 3 3
21 Tuuli Vallittu KangSK 1 2 3
22 Emilia Ylilehto TP 1 1
22 Ella Mähönen TP 1 1
22 Sara Leppänen Keihäs 1 1

D10RR

NimiSeura 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Yht
1 Alina Syrjälä LHR 9 8 10 4 10 9 10 56
2 Aino Koskinen TP 10 6 8 10 7 6 8 49
3 Iida Koskinen RaN 9 9 9 9 7 43
4 Kaisla Salmia TarpSu 5 7 9 7 6 5 9 43
5 Neea Pyhtilä KyRa 2 7 5 8 8 9 39
6 Karoliina Laamanen TarpSu 1 9 8 10 10 38
7 Venja Mäntylä RaN 8 1 7 10 26
8 Tiuku Suomi LHR 8 8 8 24
9 Silva Kulju Keihäs 1 5 7 4 7 24
10 Seela Mäntytörmä Keihäs 6 5 5 7 23
11 Venla Mennala HlS 10 10 20
12 Lotta Pesu TP 7 9 16
13 Salla Hämeen-Anttila RaN 7 5 2 14
14 Amanda Sipiläinen TP 2 6 6 14
15 Tuuli Jormanainen KangSK 8 4 12
16 Selma Turpeinen TP 4 2 5 11
17 Hertta Taubert Koovee 4 3 4 11
18 Tilta-Maria Liuksiala KyRa 10 10
19 Sara Kukkola Keihäs 2 2 6 10
20 Emmi Honkala KangSK 6 3 9
21 Alma Peltotalo HlS 3 3 3 9
22 Suvi Hämeen-Anttila RaN 4 4 8
23 Hilla Pohjola TP 6 6
23 Vilma Pyhtilä KyRa 6 6
25 Saana Ahti TarpSu 5 5
26 Ada Airaksinen VaHa 4 4
27 Saana Lehtovirta TP 3 1 4
28 Elisa Lepistö HauSi 3 3
28 Maisa Mäkipelto RaN 3 3
28 Helmi Moisander LHR 3 3
31 Venla Rajala TarpSu 1 1
31 Anna Tamminen KyRa 1 1

Aikaisempien vuosien tulokset

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007